Przez 4 lata używałem routera TP-Link TL-MR3420 v2 jako centrum mojej sieci domowej. Przez ten czas nawet jednego dnia nie przepracował na oryginalnym oprogramowaniu od TP-Linka – od razu po zakupie wgrałem do niego Gargoyle od Cezarego z eko.one.pl. Router ten miał wiele wad, które jednak przyćmiewały dwie zalety – cena oraz wspomniane alternatywne oprogramowanie. Jednak czas mijał a wspomniany routerek robił się coraz bardziej zacofany technologicznie. Dlatego postanowiłem poszukać jego następcy – z WiFi 5GHz ac i gigabitowym LANem, którym stał się Xiaomi Mi Router 3G

Na początku myślałem o nowszych konstrukcjach TP-Linka jak np. Archer C5 lub C7, jednak ich cena oscylująca wokół 300zł wydawała mi się jednak nieco za duża. I tak całkiem przypadkiem trafiłem, również na wspomnianym forum, na recenzję Cezarego dotyczącą routera Xiaomi. Posiadałem już smartfona tej marki a i swojej rodzinie i znajomym również je polecałem znając ich świetny stosunek jakości do ceny tak więc tym bardziej mnie to zaciekawiło.

Kupując Xiaomi Mi WiFi Router 3G na Aliexpress trafiłem na nie najlepszy okres pod względem kursu dolara dlatego też przyszło mi za niego (wraz z przesyłką) zapłacić niecałe 158zł co i tak jest połową ceny Archera C7.

A co otrzymujemy za te pieniądze?

  • Wydajny, dwurdzeniowy (czterowątkowy) procesor o taktowaniu 880MHz
  • 256 MB pamięci RAM DDR3
  • 128 MB pamięci FLASH
  • Interfejs radiowy B/G/N (2.4GHz) i AC (5GHz)
  • Port USB 3.0
  • 3 porty 1Gbps*

*dwa porty LAN i jeden WAN (który można zamienić w LAN)

Całkiem sporo, prawda? Najbardziej boli mała ilość portów LAN, ale w moim przypadku 3 to była liczba optymalna: komputer stacjonarny, HP T5730 i telewizor.

OpenWrt / Gargoyle

Xiaomi Mi Router 3G posiada interfejs w języku chińskim i przynajmniej w moim przypadku bez translatora ani rusz! Na szczęście na horyzoncie widnieje alternatywne oprogramowanie dostępne w naszym ojczystym języku 🙂 OpenWrt / LEDE jest specjalną dystrybucja Linuxa dla routerów. Nie na każdym sprzęcie istnieje możliwość jego instalacji, ale na szczęście Mi router 3G jest przez nie wspierany. Nie będę ukrywać, że to był warunek konieczny do zakupu przeze mnie tego sprzętu. OpenWrt jest przeznaczone raczej dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy poradzą sobie z jego konfiguracją. Jeśli czujesz się na siłach – czytaj dalej, gdyż omówię pokrótce proces instalacji tego oprogramowania.

Oprogramowanie deweloperskie Xiomi

Aby móc wgrać do naszego routera alternatywne oprogramowanie potrzebujemy uzyskać dostęp do SSH na oryginalnym oprogramowaniu od Xiaomi. Te, które przychodzi do nas zainstalowane w routerze nie posiada takiej funkcjonalności. Potrzebujemy do tego tak zwany soft deweloperski Xiaomi. Można go pobrać z strony https://miwifi.com/miwifi_download.html zakładka ROM, wyszukujemy nasz model i klikamy niebieski przycisk. Ja podczas pobierania tego pliku dla siebie napotkałem pewne problemy, strona najprawdopodobniej nie działała poprawnie dlatego też załączam ten plik do pobrania z mojego serwera. Plik aktualizacji wgrywamy przez  przeglądarkę internetową. Można wspomóc się tłumaczeniem interfejsu dostępnym w Chrome aby prawidłowo odszukać opcje w menu routera.

Aplikacja Mi Wi-Fi

W kolejnym kroku powinniśmy zainstalować na naszym smartfonie aplikację Mi Wi-Fi, można ją pobrać z Sklepy Play albo App Store. W aplikacji musimy powiązać router z naszym kontem Xiaomi (lub stworzyć je jeśli go jeszcze nie mamy). Aby połączyć router w aplikacji, powinniśmy być połączeni z siecią WiFi jaką stworzył router.

Pobieranie łatki SSH

Z smartfona przechodzimy na komputer. Musimy przejść pod adres https://d.miwifi.com/rom/ssh i zalogować się na swoje konto Xiaomi, z którym powiązaliśmy router. Tutaj niestety pojawiają się pewne problemy. Strona działa wyłącznie z https a klikając w odnośniki często mają one na początku http w związku z czym dostajemy komunikat, że strony nie odnaleziono. Należy wtedy zawsze poprawiać link w pasku adresowym przeglądarki tak by miał https z przodu. Na powyższej stronie otrzymasz link do pobrania pliki miwifi_ssh.bin oraz hasło do SSH w swoim routerze.

Wgranie łatki SSH

Teraz czas na wgranie łatki SSH na router. Do tego celu potrzebujemy pendrive sformatowanego za pomocą FAT32. Wrzucamy na niego pobrany w poprzednim kroku plik miwifi_ssh.bin do głównego katalogu. Teraz należy odłączyć nasz router od zasilania i podłączyć do niego przygotowanego pendrive. Potrzebne będzie jakieś cienkie narzędzi np. wyprostowany drucik ze spinacza aby wcisnąć przycisk reset z tyłu routera. Trzymając wciśnięty Reset należy podłączyć router do zasilania, trzymamy go tak kilkanaście sekund aż pomarańczowa dioda na routerze zacznie migać – wtedy możemy zwolnić przycisk Reset. Router wgra łatkę i zrestartuje się.

Połączenie przez SSH i instalacja openWrt

Gdy router się zrestartował, dostęp do SSH powinien być już możliwy. Połącz się np. poprzez PuTTY z routerem używając hasła wygenerowanego na stronie miwifi, jako login podaj root, port domyślny czli 22.

Przechodzimy do katalogu /tmp i pobieramy obraz OpenWrt lub Gargoyle w zależności od upodobań. Strona pobierania ( dl.eko.one.pl)

wget https://dl.eko.one.pl/gargoyle-pl/openwrt-18.06/targets/ramips/mt7621/gargoyle-1.12.0.1-ramips-mt7621-mir3g-squashfs-rootfs0.bin
wget https://dl.eko.one.pl/gargoyle-pl/openwrt-18.06/targets/ramips/mt7621/gargoyle-1.12.0.1-ramips-mt7621-mir3g-squashfs-kernel1.bin

Następnie wgrywamy pobrane pliki i restartujemy router:

mtd write gargoyle-1.12.0.1-ramips-mt7621-mir3g-squashfs-kernel1.bin kernel1
mtd write gargoyle-1.12.0.1-ramips-mt7621-mir3g-squashfs-rootfs0.bin rootfs0
nvram set flag_try_sys1_failed=1
nvram commit
reboot

Po wszystkim router powinien zrestartować się już z nowym oprogramowanie. W końcu otrzymujemy język polski, możliwość współpracy z modemami 3G/LTE i wiele więcej! Co prawda interfejs przeglądarkowy nie ma takich wodotrysków jak oryginalne oprogramowanie, jednak funkcjonalność i elastyczność

Firmware deweloperskie do Xiaomi Mi Router 3G (300 pobrań )

1 komentarz

ada · 13 października 2021 o 11:05

Pomóżcie który wgrać do obsługi DLNA i dysku w sieci ?

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.