Podłączenie światłowodu z Nexery
Terminal ONT z Nexery

Nareszcie! U moich rodziców w końcu zostało zainstalowane łącze światłowodowe w oparciu o infrastrukturę wybudowaną przez Nexerę. Od pierwszej wzmianki na temat budowy światłowodu do jego zainstalowania i uruchomienia minęło kilka lat. I tak mieliśmy szczęście, gdyż okoliczne miejscowości wciąż pozostają na statusie “W projektowaniu”. W tym trzecim już artykule z serii o światłowodzie opiszę jak wyglądało podłączenie światłowodu z Nexery w domku jednorodzinnym.

Wybór operatora

Gdy nasz adres zyskał na mapie status “Gotowy” nadeszła pora na wybór operatora internetu. Trzeba uczciwie przyznać, że oferty na sam internet u większości operatorów pod względem ceny wypadają podobnie. W końcu wszyscy kupują np. usługę BSA od Nexery po tej samej stawce. Dlatego też największe różnicowanie się ofert możemy zauważyć gdy oprócz internetu w pakiecie weźmiemy też inne usługi np. tv, abonament komórkowy, telefon. Dla samego internetu w wariancie 300/100Mbps cena oscyluje wokół 70-80zł w przypadku domku jednorodzinnego. Mieszkańcy bloków mogą liczyć na cenę 15-20zł niższą.

W naszym przypadku wybór padł na Orange ze względu na posiadane tam przez rodziców numery komórkowe. Światłowód z Orange, jako samodzielna usługa byłby chyba jedną z droższych opcji, niemniej gdy dołożyliśmy dwa abonamenty komórkowe łączna kwota stała się już znacznie korzystniejsza.

Zamówienie usługi oraz montażu

Rodzice podpisali umowę w salonie Orange 12 lipca. Pani konsultantka zaklepała wizytę techników z Orange na 20 lipca, natomiast w przeciągu najbliższych 3 dni miał skontaktować się ktoś z Nexery i również umówić wizytę. Nie trzeba było długo czekać i jeszcze tego samego dnia otrzymaliśmy telefon od techników Nexery. Ci mieli zjawić się dzień przed Orange czyli 19 lipca. Technicy z Orange również zadzwonili by potwierdzić termin, obydwie firmy przysłały również SMS.

Nasz technik przyjdzie zainstalować usługę Orange Światłowód 2022-07-20 10:00 – 11:00. Jeśli masz pytania wyślij zwrotnie sms o treści WIZYTA lub zadzwoń pod numer 510 210 210 w godz.8-21. Numer zamówienia *********.

Orange

Instalacja łącza światłowodowego, jest planowana na: 19/07/2022

Nexera

Mamy więc wizytę techników w domu dwukrotnie, najpierw przyjeżdżają przedstawiciele Nexery a dopiero po nich mogą pojawić się technicy wybranego przez nas operatora. Jak wspominałem w poprzednim wpisie, na naszym domu jeszcze przed zamówieniem usługi znajdowała się mufa światłowodowa. Z tego względu zastanawiałem się, czy u nas również będą niezbędne dwie ekipy (w końcu przyłącze już jest). Jak się jednak okazuje nie to nic do rzeczy. Niemniej przyjazd tylko jednej ekipy jest możliwy w sytuacji, gdy operator detaliczny zleci technikom Nexery montaż również swojego sprzętu.

Podłączenie światłowodu z Nexery

Nie mogłem przegapić takiej okazji i w dniu montażu pojawiłem się u rodziców aby przyjrzeć się pracy techników. Pod nasz adres przybyła trzyosobowa ekipa, ich samochód był oznakowany logiem firmy IRIS Telecommunication Poland Sp. z o.o.. Młodzi panowie przyjechali z Płocka i jak to określili są tą “główną” firmą obsługującą światłowody Nexery. Jeden z panów troszkę ponarzekał na sposób wykonania mufy światłowodowej na elewacji przez podwykonawcę Nexery, aczkolwiek szybko zabrali się do pracy.

Razem z tatą ułatwiliśmy trochę pracę monterom, gdyż wyznaczyliśmy im na elewacji miejsce, w którym powinni się przewiercić do środka. W międzyczasie gdy jeden z techników wiercił otwór, drugi z nich przedstawił nam dokumenty do podpisania potwierdzające montaż. Panowie otworzyli skrzynkę na elewacji, wpięli tam kabel w złącze SC/APC, przymocowali go do elewacji i przeciągnęli przez wywiercony otwór do środka budynku. W środku, otwór, którym wchodzi kabel, został zasłonięty gniazdkiem optycznym. Jeden z monterów wykonał spaw wprowadzonego kabla do pigtaila światłowodowego zakończonego gniazdem SC/APC.

Na koniec technicy podłączyli do gniazdka terminal ONT Nokii i zweryfikowali jego działanie. Owy terminal to Nokia G-010G-Q w czarnej obudowie z zielonymi diodami kontrolnymi. Co ciekawe, pomimo iż usługa internetu jeszcze nie została uruchomiona, panowie powiedzieli aby nie wyłączać ONT. Podobno system Nexery monitoruje wszystkie terminale i w przypadku gdy któryś z nich nie jest podłączony przez dłuższy czas operator może otrzymać powiadomienie.

Wizyta techników z Orange

Następnego dnia nastał czas na umówioną wizytę panów z Orange. Tutaj również zdecydowałem się osobiście przyjrzeć całej procedurze. W wyznaczonych widełkach tzn. 10-11 nikt się nie stawił, natomiast kilka minut po 11 tata otrzymał telefon od technika z informacją, że mają awarię samochodu. Wizyta została przełożona wstępnie na 14-15, z ryzykiem iż w ogóle może dziś do niej nie dość. Na szczęście Pan stawił się jeszcze przed 14.

Tym razem “ekipa” składała się tylko z jednego Pana, i tutaj również nie był to bezpośrednio pracownik Orange lecz Solutions 30. Na niesfornym aucie technika widniało logo tej firmy wraz z dopiskiem “Partner techniczny Orange”.

Praca tego Pana była mniej widowiskowa aczkolwiek konieczna by w móc uruchomić usługę. Polagała na podłączeniu terminala ONT do portu ETH1 w Funboxie za pomocą przewodu ethernet oraz skonfigurowaniu urządzenia. Funbox posiada złącze SC/APC i na sieci Orange nie potrzebuje zewnętrznego terminala ONT. Jednakże Nexera wymaga drogiej certyfikacji każdego modelu ONT do współpracy na ich sieci, co nie opłaca się operatorom. Stąd mamy zewnętrzny ONT dostarczony przez Nexerę oraz router dostarczony przez operatora.

Po wszystkim, monter zaprezentował nam wyniki speed testu Internetu oraz zademonstrował działanie stron internetowych. Wskazał również gdzie znajdziemy dane do połączenia się z siecią WiFi (nalepka na spodzie funboxa).

Wrażenia z użytkowania światłowodu Nexery

Wspomniany wcześniej speed test powtórzyłem wielokrotnie samodzielnie i za każdym razem wyniki były lepsze od prędkości maksymalnej określonej w umowie. Dla pakietu 300/50 Mb/s faktyczne wyniki prezentowały się jak widać poniżej:

Nexera- SpeedTest
Wynik prędkości internetu na światłowodzie Nexery

Prędkość zarówno pobierania jak i wysyłania przekracza tą z umowy. Jedynie ping mógłby być trochę niższy, niemniej to już zapewne “zasługa” Orange, który nie wymienia się w ogóle ruchem w Polsce. Ping oscyluje zazwyczaj w okolicach 7-15ms do polskich serwerów.

Modem Funbox 6 wydaje się być Ok, aczkolwiek zdecydowanie brakuje mi w nim wielu funkcji z Gargoyle. Niestety raczej nie ma (oficjalnej) drogi na to aby go pominąć i użyć własnego routera oraz zestawić na nim PPoE.

O stabilności łącza, awariach (lub ich braku) będę mógł powiedzieć dopiero za jakiś czas. Z pewnością jeśli wydarzy się coś ciekawego to nie omieszkam o tym wspomnieć. Wiszące na słupach światłowody niżej niż przewody energetyczne z pewnością mogą być narażone na uszkodzenia np. przez jakieś wysokie maszyny rolnicze. Czas pokaże jak to z tym będzie 🙂

Poprzedni artykuł z serii


2 komentarze

adam993 · 3 listopada 2023 o 20:21

Wszystko fajnie ale dwie uwagi … Taka ogromna mufa na elewacji okropieństwo,dwa kabel biały na zewnątrz po 2 latach do wymiany…

Konrad · 3 listopada 2023 o 20:28

Co prawda, to prawda, dekoracyjna to ona nie jest. Ten biały kabel zdecydowanie nie jest przeznaczony do montażu na zewnątrz. Aczkolwiek minął już ponad rok i na razie nie widać na nim wpływu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Może wytrzyma trochę dłużej 🙂

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.