Poszukując taniego routera nadającego się do instalacji OpenWrt / Gargoyle na trafiłem na Netgear R6220. Urządzenie to można kupić jako używane w cenie około 100zł i jak za tą cenę otrzymujemy naprawdę godny polecenia sprzęt. Pomimo tego, że nie jest to najnowszy model, jego parametry pozwalają patrzeć z optymizmem w przyszłość:

  • procesor jednordzeniowy, dwuwątkowy 880 MHz
  • RAM 128 MB
  • ROM 128 MB
  • Dwuzakresowe WiFi 2.4GHz / 5GHz
  • 5 portów Gigabit (4 LAN, 1 WAN)
  • port USB 2.0

W kontekście Gargoyle najbardziej znacząca jest ilość pamięci zarówno RAM jak i ROM, która pozwoli na kilka lat używania najnowszych wersji tego oprogramowania. Dodatkowo port USB pozwoli podpiąć nam modem LTE albo drukarkę lub dysk zewnętrzny.

Gargoyle na Netgear R6220

W odróżnieniu od opisywanego przeze mnie wcześniej Xiaomi Mi Router 3G, zmiana oprogramowania w tym routerze jest banalnie prosta. Wystarczy pobrać obraz interesującej nas wersji systemu (najlepiej stąd) i wgrać go do routera przy pomocy zakładki Update w fabrycznym oprogramowaniu. W przypadku obrazów z eko.one.pl na początku musimy wgrać OpenWrt gdyż tylko jego obraz posiada wersję z dopiskiem Factory, czyli taką, którą wgrywa się do routera posiadającego jeszcze fabryczne oprogramowanie. Po instalacji OpenWrt można wgrać już Gargoyle pobierając obraz w wersji sysupgrade.

Wady i zalety

Zalety:

  • Dużo pamięci pozwala na instalację dodatkowych pakietów
  • 5 portów 1Gb
  • Niska cena
  • Jest dość populary, więc łatwiej o wsparcie

Wady:

  • Dość duży rozmiar, lecz może to być również zaleta
  • Desing – kanciate pudełko z połyskującego plastiku, ale jak wiadomo to kwestia gustu
  • Jedynie po jednej zewnętrznej antenie na każde pasmo

Galeria zdjęć


6 komentarzy

mgforce · 20 lipca 2020 o 21:30

Hello,

Thanks for the post, very useful. I also have R6220 and was searching for Gargoyle build

If I got as per suggested link and click on “sysupgrade” see two options

OpenWrt 18.06
Gargoyle PL 1.12, wersja z interfejsem graficznym Gargoyle

OR

Wydanie stabilne bazujące na OpenWrt 19.07
LuCI, wersja z interfejsem graficznym LuCI

So for OpenWrt 19.07 there is no Gargoyle right? And for OpenWrt 18.06 there is Gargoyle PL – this means it is in POlish language?

Apologies : am from India and can’t write in Polish. Used Google Translate to get help in reading your blog.

    Konrad · 21 lipca 2020 o 15:42

    Hello, thanks for your comment 🙂
    Yes, “Wydanie stabilne bazujące na OpenWrt 19.07
    LuCI, wersja z interfejsem graficznym LuCI” is not Garogyle but OpenWrt. Cezary from eko.one.pl provides it both Gargoyle and OpenWrt. If you have a oryginal software from Netgear, you need to flash first OpenWrt (factory) and from OpenWrt flash Gargoyle (sysupgrade). In systems downloaded from eko.one.pl the default language is polish but there is simple way to use english or other languages. On first run the setup ask you, that you want to install another language packages.

Maciej · 23 października 2020 o 10:35

Pytanko, czemu Gargoyle? Zastanawiam się jakie zalety przemawiają za flashowaniem gargoyle po openwrt, przecież gargoyle jest oparty na starszym openwrt 18.06 ????

    Konrad · 23 października 2020 o 10:48

    Jeśli ktoś miał już doświadczenia i korzysta z OpenWrt, to za zmianą na Gargoyle nie przemawia nic 🙂
    Natomiast jeśli ktoś dopiero chce zacząć grzebać przy routerach, to Gargoyle posiada bardziej przyjazny interfejs z (przynajmniej moim zdaniem) bardziej czytelnie nazwanymi/opisanymi opcjami. Dlatego też ten wpis kierowany jest raczej dla osób, które chciały by coś pokombinować ze swoim routerem ale jeszcze nie są dobrze rozeznani w temacie.

Grzegorz · 18 grudnia 2021 o 07:15

Potrzebuję pomocy: wgrałem factory poprzez webowy interfejs Netgeara. Jak teraz wgrać “sysupgrade”? Jak się później logować na router w celu jego konfiguracji – chodzi o to, jak wyświetlić ten graficzny UI Gargoyla?

    Konrad · 19 grudnia 2021 o 19:23

    Podłącz się do routera najlepiej kablem ethernet a następnie wpisz w przeglądarce internetowej adres http://192.168.1.1 aby wyświetlić graficzny UI.
    Jeśli chodzi o dane logowania to dla OpenWrt domyślny user to root a pole hasło pozostaw puste, dla Gargoyle hasło to password

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.