Nie trzeba nikomu tłumaczyć jak ważny jest stabilny w dzisiejszych czasach dostęp do sieci, szczególnie w dobie pracy zdalnej. Niestety na terenach wiejskich a i również bardzo często nawet w miastach – na ich obrzeżach – brakuje dostępu do szybkiego internetu. Tą sytuację ma w swoich założeniach poprawić Program Operacyjny Polska Cyfrowa, którego beneficjentem jest firma Nexera.

Program Operacyjny Polska Cyfrowa (POPC)

POPC jest programem finansowanym z środków Unii Europejskiej, którego celem jest “wyeliminowanie terytorialnych różnic w dostępie do szybkiego internetu”. Z mojej perspektywy jak i zapewne większości z Was, najważniejszym efektem tego programu jest budowa sieci światłowodowej. Cały kraj został podzielony na wiele obszarów, gdzie o dofinansowanie budowy sieci wnioski składały różne firmy. W rejonie Płockim, w którym mieszkam, konkurs wygrała firma Nexera. W okolicach Płocka sieć ma objąć 30 tysięcy adresów oraz 250 szkół.

Według danych z wyszukiwarki UKE, większość prac nad budową sieci powinna zakończyć się w naszym rejonie do 24 grudnia 2021. Oczywiście pierwotnego terminu nie udało się dotrzymać i na dzień pisania tego wpisu (6 luty 2022) w regionie Płockim gotowych jest niespełna 5 tysięcy adresów. Choć w swoim domu mam internet światłowodowy, to przebieg inwestycji Nexery śledzę z wielką ciekawością. Niemniej, adres zamieszkania moich rodziców jest na liście planowanych adresów, które mają znaleźć się w zasięgu budowanej sieci. Z tego powodu śledzę postępy w budowie sieci w regionie Płockim oraz zdecydowałem się je relacjonować na swojej stronie 🙂

Postępy w budowie

Nexera jako jedna z niewielu firm realizujących program POPC dość szczegółowo dzieli się z mieszkańcami informacjami na temat budowanej przez siebie sieci. Na ich stronie znajduje się interaktywna mapa, na której można zweryfikować postępy prac dla oraz czy nasz adres w ogóle jest ujęty w planach. Ze swojego doświadczenia muszę przyznać, że dane na tej mapie nie zawsze są aktualne. Kolejnym miejscem gdzie można sprawdzać postępy prac jest zakładka Operatorzy -> Informacje ogólne. Firma zamieszcza tam pliki excela zawierające gotowe już adresy lub takie, które mają już zaplanowaną datę oddania. Dane te są bazą dla operatorów korzystających z sieci Nexery i pozwalają im określić dla jakich adresów mogą już świadczyć usługi. Np. podając swój adres na wyszukiwarce na stronie UPC można zauważyć, że jeśli nasz adres znajduje się wśród planowanych adresów do budowy, pojawi się informacja iż wkrótce będziemy mogli skorzystać z oferty tego operatora.

Przebieg inwestycji

Na samym początku inwestycji z pewnością powstaje jej wstępny projekt. Odpowiada to statusowi “W projektowaniu” widocznemu na mapie Nexery. UKE (Urząd Kounikacji Elektronicznej) wyznaczył tak zwane białe plamy, które stały się bazą adresową w programie. Według definicji są to adresy gdzie nie jest dostępny internet o przepustowości co najmniej 30 MB/s. Niestety musimy liczyć się z faktem, że nie wszystkie białe plamy otrzymają dostęp do światłowodu. Beneficjent programu ma pewną dowolność i może wybrać część adresów, które najbardziej mu się opłacają.

Następnie przedstawiciele firmy zajmującej się projektowaniem sieci, uzyskują niezbędne pozwolenia oraz zgody. Wśród nich są zgody właścicieli działek, przez które przebiegać ma sieć. Tak było w przypadku moich rodziców, gdzie na działce znajduje się słup niskiego napięcia. Niestety jest to etap, w którym nasi sąsiedzi mogą utrudnić powstanie sieci nie wyrażając zgód na budowę sieci. Czytałem o wielu takich przypadkach, gdzie przez jednego, upartego sąsiada inni mieszkańcy danej miejscowości stracili szansę na światłowód.

Gdy status na mapie Nexery zmieni się na “W budowie” możemy założyć, że część papierkową mamy już za sobą. Teraz możemy wypatrywać ekipy budowlanej, która rozpocznie prace w naszej okolicy. Przynajmniej w regionie, w którym śledziłem postępy, pracownicy najpierw zaczęli od robót ziemnych instalując kanalizację kablową. Następnie wieszali kable oraz stelaże zapasu kabla, lecz sam nadmiar przewodu leżał gdzieś na ziemi w pobliżu słupa. Za jakiś czas, na wybranych słupach pojawiły się mufy światłowodowe. Jednak monterzy nie zamocowali ich jeszcze na słupie, a jedynie położyli na ziemi w pobliżu słupa bądź np. zawiesili na pobliskim ogrodzeniu.

Po zakończeniu budowy, ale jeszcze przed jej oddaniem na mapie powinien pojawić się status “Adres prawie gotowy“. Niemniej, nie raz widziałem przypadki, gdzie pomięto ten status i od razu adres przeskoczył na “Gotowy“. Musicie mieć na uwadze, że Nexera nie zawsze odpowiednio często aktualizuje swoją mapę. Czasami zaczynają prace gdy na mapie jest jeszcze status W projektowaniu a czasami status W budowie pojawia się na kilka miesięcy przed faktycznym rozpoczęciem prac.

Wyłącznie hurtowy operator

Jako wyłącznie hurtowy operator Nexera nie oferuje bezpośrednio internetu dla mieszkańców w zasięgu jej sieci. Firma podpisuje umowy z innymi operatorami detalicznymi, którzy następnie będą sprzedawać usługi dostępu do internetu na sieci Nexery. Wśród dostępnych obecnie operatorów są największe telekomy takie jak: Orange, UPC, Plus czy Vectra. Ceny usług oferowanych przez tych operatorów są do siebie dość mocno zbliżone i oscylują wokół 80zł na miesiąc za internet 300/100 MB/s. W cenie zawarta jest opłata za “utrzymanie łącza” dla domku jednorodzinnego. W blokach można liczyć, że miesięczny abonament będzie tańszy o jakieś 15-20zł.

Nexera podwykonawcami stoi

Nexera jest stosunkowo niedużą firmą, która zatrudnia symboliczną wręcz ilość pracowników, szczególnie w kontekście tego, jak wielkie inwestycje prowadzi. Dlatego nie powinien dziwić nas fakt, że większość pracy wykonują podwykonawcy. I tak, w regionie Płockim firmą, która projektowała sieć czy zdobywała wszelkie zgody i pozwolenia była Fonon Sp. z. o.o. Niemniej z tego co udało mi się znaleźć w internecie, w innych regionach najczęściej zajmuje się tym firma IRIS Telecommunication Poland Sp. z o.o..

Jeśli chodzi o wykonawców, czyli firmy, których pracownicy fizycznie budują sieć to tutaj z pewnością można spodziewać się większego rozdrobnienia w zależności od danej miejscowości, nawet na tym samym regionie. Są wśród nich lokalne firmy działające w branży telekomunikacyjnej, jedną którą udało mi się rozpoznać to Raskom Rafał Rasiewicz.

Metoda budowy

Nexera buduje sieć głównie w technologii napowietrznej to znaczy, kable światłowodowe są podwieszane na istniejących już słupach niskiego napięcia. W niektórych miejscach (głównie w miastach) wykonawcy sieci układają światłowody w ziemi w specjalnej kanalizacji kablowej. Fakt, że sieć powstaje napowietrzanie, pozwala lepiej śledzić postępy budowy. Dzięki temu przyglądam się kablom, mufom czy stelażom zapasu kabla. Dzięki temu bez problemu mogę zobaczyć w jakiej miejscowości trwają już prace oraz udokumentować to zdjęciami.

Najbardziej charakterystyczne elementy sieci napowietrznej, które można zaobserwować to:

  • kabel światłowodowy – podwieszony około 50cm poniżej linii niskiego napięcia
  • zawiesia, uchwyty odciągowe itp – elementy mocujące i napinające kabel na słupach
  • stelaże zapasu kabla – znajdują się w nich zwoje kabla umożliwiające
  • mufy światłowodowe – mocowane wewnątrz stelażu zapasu kabla służą do przechowywania spawów i rozdzielania włókien światłowodowych

Jeśli chodzi o kanalizację kablową to do jej budowy wykorzystywane są:

  • rury HDPE ⌀ 40mm – najbardziej zewnętrzna osłona, zakopywana bezpośrednio w ziemi
  • mikrorurki – jest ich kilka (6-8) wewnątrz rury HDPE, bezpośrednio w mikrorurce układa się kabel światłowodowy. Typowa średnica mikrorurki to 8/12mm (wewnątrz/na zewnątrz)
  • studnie teletechniczne – najczęściej betonowe, w ich środku również znajdują się stelaże zapasu kabla oraz mufy światłowodowe

Przyłącze do budynku

Zakończenie budowy sieci dla danego adresu może wyglądać różnie w zależności od jego rodzaju czy warunków. Najczęściej w przypadku domków wystarczy, że na słupie najbliżej tego domu znajduje się mufa światłowodowa, skąd może być podłączony kabel abonencki drop 2j. Kabel ten będzie podłączony do budynku dopiero po zamówieniu usługi u operatora. Ciekawym spostrzeżeniem jest dla mnie to, że w przypadku budynków zamieszkiwanych przez więcej niż jedną rodzinę sytuacja wygląda nieco inaczej. Taka sytuacja jest w domu moich rodziców, który podzielony jest de facto na dwa adresy. Według przedstawionego nam projektu, na elewacji domu (dokładnie na granicy dwóch adresów) znajdzie się mufa światłowodowa. Posadowienie tej mufy będzie miało miejsce niezależnie od tego, czy zdecydujemy się skorzystać z oferty internetu, czy nie.

Galeria zdjęć

Poniżej możecie znaleźć galerię kilku zdjęć przedstawiającą elementy sieci na różnych etapach jej budowy. Zdjęcia zrobiłem w powiecie Gostynin, gdzie na przełomie 2021 i 2022 roku trwa budowa sieci do szkół w miejscowościach Solec, Białotarsk i Lucień.

W kolejnych wpisach postaram się pokazać więcej zdjęć z budowy sieci. Liczę na możliwość pokazania gotowego przyłącza do budynku zarówno w wersji napowietrznej jak i doziemnej. Sam wielokrotnie szukałem takich zdjęć w internecie, jednak wyniki nie były satysfakcjonujące.

Następny wpis z serii Nexera (POPC)


2 komentarze

redex · 17 lutego 2022 o 21:55

Fajny wpis cieszę się że trafiłem na te stronę, też jestem z obszaru płockiego i czekam z niecierpliwością na moment podłączenia do sieci. U mnie wygląda to tak że, budowa jest mega rozciągnięta w czasie. W czerwcu 2021 wieszali kable na słupach z wiszącymi mufami. Dopiero pod koniec grudnia montowali wieszaki. W połowie stycznia podwiesili wszystko na “gotowo” a na koniec stycznia widziałem że, niektóre domy mają czarną mufę na elewacji to by się pokrywało z tym co pisałeś z 2 adresami. Dodatkowo na słupach z mufami pojawiły się żółte tabliczki z informacja o kablu i nr tel. do nexery oraz naklejki na powieszonym kablu . Wszystko wygląda że jest już gotowe, niestety na mapie status w budowie.

    Konrad · 18 lutego 2022 o 14:23

    To tylko moje przypuszczenia, ale mam wrażenie, że czasami budowana jest sieć dostępowa na pewnym obszarze (zaczynając od jego krańców) jeszcze przed skończeniem/uruchomieniem/oddaniem jednostki OLT. Tzn sieć u części mieszkańców jest gotowa, ale centralny punkt na danym obszarze lub np. połączenie z tego punktu do sieci szkieletowej nie jest jeszcze gotowe i stąd dalsze oczekiwanie. U moich rodziców na wsi budowa sieci ruszyła w zeszłym tygodniu (status na mapie W projektowaniu) i dopiero w ostatni poniedziałek status zmienił się na W budowie. Obserwuję stronę Nexery praktycznie codziennie i z tego co widzę aktualizacje mapy czasami potrafią zająć im nawet kilka tygodni. Można to zauważyć sprawdzając excele z gotowymi adresami i porównując status tych adresów na mapie. Często się to nie pokrywa – mapa nie została jeszcze zaktualizowana. Niemniej i tak cieszy fakt, że w ogóle taka mapa jest 🙂

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.