Nexera - skrzynka przyłączeniowa na dudynku (POPC)

W poprzednim wpisie z tej serii pokazywałem jak przebiega budowa sieci światłowodowej w ramach programu POPC przez firmę Nexera. Od czasu jego publikacji, prace posunęły się znacząco do przodu dzięki czemu przygotowałem dla Was kolejną dawkę informacji oraz zdjęć. Swoje informacje zbieram na terenie regionu płockiego, a w szczególności w gminie Gostynin.

Przykre skutki wichury

Gdy w drugiej połowie lutego przez Polskę przechodziły silne wichury, jedna z nich powaliła przydrożną topolę. Pech chciał, że przewróciła się ona na linię niskiego napięcia, gdzie nie więcej niż kilka tygodni temu podwieszono również światłowód. Pracownicy Energa SA szybko naprawili uszkodzenia linii energetycznej – aż 5 przewróconych słupów niskiego napięcia. Niestety światłowód pozostał w błocie na ziemi – pozrywane kable, zdjęte ze słupów uchwyty itp. Obawiałem się, że taka rozwałka jeszcze podczas budowy spowoduje znaczne opóźnienia…

Na szczęście tak się nie stało 🙂 Najwyraźniej i tak przekroczone już terminy realizacji projektu POPC na naszym regionie działają motywująco. Po około 2-3 tygodniach od wichury podwykonawcy Nexery naprawili uszkodzenia oraz dalsze prace ruszyły.

Dwie ekipy budowlane

W poprzednim wpisie rozważałem temat podwykonawców – jeden do projektu, jeden do budowy a świadczenie usługi klientom oferować ma jeszcze inna firma. Jak się okazało, w miejscowości, gdzie mieszkają moi rodzice budowę sieci również wykonują aż dwie firmy. Pierwsza z nich zajmowała się wykopami, układaniem kanalizacji, wieszaniem kabli itp. Natomiast pracownicy drugiej firmy byli odpowiedzialni za spawanie światłowodu oraz montaż muf.

Jak wspominałem ostatnio, na domu moich rodziców miała znaleźć się mufa światłowodowa niezależnie od tego, czy zdecydujemy się wykupić usługę. I tak od kilku dni wisi już ona na elewacji domu – jak by nie patrzeć, w pewien sposób rodzice są już podłączeni do cywilizacji :). Najpierw przybyła ekipa, która zamontowała na budynku mufę oraz hak, na którym podwiesili kabel ciągnięty od słupa. Kabel ten nie był podłączony na żadnym z końców, po prostu jedna część była nawinięta w stelażu zapasu kabla a druga zwinięta przy elewacji. Następnie przybył pracownik drugiej ekipy, który pospawał światłowód w mufie na słupie oraz wpiął kabel do skrzynki na domu. Co ciekawe, owy kabel to nie drop 2j jak było na projekcie, lecz ten sam 24j, który podwieszony jest na słupach wzdłuż wsi.

Elementy sieci – modele

Udało mi się rozpoznać jakie rodzaje kabli czy mufy stosowane są przy budowie światłowodu. Poniżej przedstawiam listę rozpoznanych przeze mnie elementów sieci.

  • Kabel światłowodowy napowietrzny 48j FA-LOFC-ADSS-48X2D-4X12-CC6 oraz 24j FA-LOFC-ADSS-24x2D-2×12-CC6
  • Mufoprzełącznica FA-MP5 oraz FA-MP1
  • Stelaż zapasu kabla FA-SZ-5
  • Uchwyt odciągowy FA-UOZ-T-8-12
  • Wspornik słupowy FA-WSP-E-O
  • Mikrorurka Gabcom SpeedPipe Ground 14×2,0
  • Wiązki rurowe Gabcom speedpipe-rohrverband-ground SRV-G 7×14 tc HDPE

Jak widać, spora część elementów pochodzi z firmy FCA. Niektóre elementy mają nawet nadrukowaną na sobie nazwę Nexera. Należą do nich choćby wiązki rurowe czy pokrywy studni kablowych.

Internet z POPC

A więc co dalej? Prace przy domu moich rodziców zostały już raczej zakończone. Ostatni raz gdy byłem u rodziców na wsi było jeszcze kilka słupów bez założonych muf. Zapewne na dniach zostaną dokończone. Swoją drogą tempo prac jakie mogę zaobserwować w mojej rodzinnej miejscowości zasługuje na pochwałę. Pobliskie wsie, na których prace wystartowały wcześniej mają już status Prawie gotowe. Następny wpis z tej mini serii prawdopodobnie będzie dotyczył opisu procedury zamówienia usługi oraz jej podłączenia. Oby miało to miejsce jak najszybciej 🙂

Poprzedni wpis z serii Nexera (POPC)

Następny wpis z serii Nexera (POPC)


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.