świąteczne wydruki 3D

Mamy początek grudnia, zatem wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego narodzenia. To będą pierwsze święta odkąd posiadam drukarkę 3D i z tego względu postanowiłem ją wykorzystać w przygotowaniu kilku świątecznych dekoracji 🙂 Oczywiście nie jestem zbyt utalentowany aby samodzielnie zaprojektować jakieś ciekawe figury, dlatego ten wpis będzie bardziej przeglądem najciekawszych propozycji, które można znaleźć np. na portalu thingiverse.com. Każdą z zaproponowanych przeze mnie propozycji oczywiście wcześniej wydrukowałem na Ender 3 V2, dzięki czemu będę mógł podzielić się wrażaniami.

Wymagane materiały

Tutaj już na wstępie zaznaczę, że do świątecznych dekoracji najczęściej wymagany jest biały filament. Myślę jednak, że jest to na tyle popularny kolor, że każdy posiada go w swoich zasobach. W moim przypadku jest to PLA od firmy Colorfil. W jednym z najbardziej zaawansowanych projektów potrzebne są aż trzy różne kolory filamentów: biały, czarny i pomarańczowy/czerwony.

Parametry druku jakie wykorzystałem w większości poniższych elementów to:

  • temperatura dyszy: 215 stopni
  • temperatura stołu: 60 stopni
  • grubość warstwy: 0,2mm

Pozostałe opcje, jak np. wypełnienie, które różniły się od siebie w zależności od wydruku postaram się opisać przy każdym projekcie osobno.

Płatek śniegu

Płatek śniegu

Zdjęcie 1 z 2

Na pierwszy ogień niech pójdzie płatek śniegu, który można potraktować jako ozdobę do powieszenia na choince. Na rogach płatka znajdują się oczka, przez które można przeciągnąć włóczkę aby zawiesić go na gałązce (to nie jedyne rozwiązanie o czym niżej). Choć to niepozornie wyglądająca figura, sprawiła mi kilka trudności, głównie jeśli chodzi o prawidłowe przyleganie wydruku do stołu. Pomocny okazał się sprej adhezyjny, którego recenzję być może kiedyś zaprezentuję na mojej stronie.

Czas wydruku30 minut
Wypełnienie100%
Trudnośćśrednia

Link do modelu: https://www.thingiverse.com/thing:563396

Szopka bożonarodzeniowa

Złożona szopka

Zdjęcie 3 z 3

Czym byłyby święta bez szopki bożonarodzeniowej? Dlatego możemy a nawet powinniśmy wydrukować ją sobie na drukarce 3D 🙂 Zaproponowany przeze mnie model składa się z kilku płaskich elementów, które po wydrukowaniu należy złożyć razem w przestrzenną całość. Jak widać, elementy te należy najpierw wyłamać z ramki, choć dostępne są też modele do wydruku osobno poszczególnych elementów. Szopka może stać na półce lub zostać zawieszona na choince.

Link do modelu: https://www.thingiverse.com/thing:4671100

Bałwan

Tutaj najbardziej zaawansowana jak również moim zdaniem najładniejsza figurka w tym zestawieniu. Jest to bardzo fajny model bałwana, który radośnie wita się z nami unosząc swój kapelusz 🙂 Na końcowy efekt składa się kilka osobno wydrukowanych elementów z białego, czarnego oraz pomarańczowego filamentu. Mamy tutaj główną, białą figurkę bałwana oraz składające się z czarnego filamentu – kapelusz oraz guziki/oczy (to ten sam model). Na koniec pomarańczowy element symbolizujący marchewkę, czyli nos naszego bałwana 🙂

Czas drukuBałwan – 4h
Kapelusz – 30 min
Guzik – 3 min
WypełnienieBałwan – 15%
Reszta – 100%
TrudnośćUmiarkowana

Link do modelu: https://www.thingiverse.com/thing:195839

Haczyki do bombek

Haczyki do bombek

Zdjęcie 1 z 2

Nie wszystkie bombki, które kupujemy mają gotowe sznureczki bądź też haczyki do ich zawieszania. Zdarza się również, że sznureczki te są tak krótkie, że ciężko przewiesić je przez gałązkę. Tutaj pomocne mogą okazać się poniższe haczyki, które pozwolą na zawieszenie dowolnej świątecznej ozdoby na choince. Ich wydruk zajmuje dosłowne chwilę, a na dodatek zawierają w swojej budowie świąteczne motywy.

Czas druku5 minut
Wypełnienie100%
Trudnośćbardzo łatwe

Link do modelu: https://www.thingiverse.com/thing:1196605

Podsumowanie

Zaprezentowałem tutaj oczywiście tylko kilka z setek modeli o świątecznej tematyce dostępnych na portalu thingiverse.com. Sugeruję samodzielnie przejrzeć zasoby tego portalu np. wpisując w jego wyszukiwarkę słowo „christmas”. Dla mnie, wydruki te są idealnym dodatkiem do świątecznych prezentów, które będę wręczać rodzinie czy też znajomym. I chociaż z pewnością nie są one ładniejsze od fabrycznych ozdób, to fakt, że zostały wykonane przeze mnie dodaje to im dodatkową wartość 🙂 Dlatego też polecam każdemu, kto ma drukarkę 3D o pokuszenie się


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.